تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K : تفاوت چیست؟

تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K : تفاوت چیست؟

تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K: تفاوت چیست؟

در این مقاله، تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K : تفاوت چیست را با هم مقایسه می‌کنیم و اینکه چگونه کیفیت‌های مختلف نمایشگر برای محتوای مورد علاقه شما مفید است. پیکسل‌سازی ارائه شده در دستگاه‌های Abt را درک کنید و تعیین کنید که کدام سبک سرگرمی برای شما بهترین است.

بهترین میز تلویزیون برای تلویزیون های Ultra HD و 4K

تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K : تفاوت چیست؟

مقدمه

خرید یک تلویزیون کاملاً جدید می تواند بسیار زیاد باشد، به خصوص زمانی که اصطلاحات فنی وارد ترکیب شوند. 4K، Ultra HD، 4K UHD: همه اینها به چه معناست؟ Ultra HD و 4K به وضوح تلویزیون اشاره دارد که اغلب به صورت عددی نشان‌دهنده تعداد پیکسل‌های روی صفحه نمایش است. هرچه تعداد پیکسل بیشتر باشد، وضوح یا کیفیت تصویر تلویزیون بهتر است. یک تلویزیون HD متوسط دارای رزولوشن 1080p است، اما صفحه نمایش ها به سرعت در حال پیشرفت هستند و اکنون در کیفیت های Ultra HD، 4K و حتی 8K ارائه می شوند (اگرچه اینها در بازار نسبتاً جدید هستند). چگونه می دانید کدام یک را به خانه ببرید؟ تفاوت بین Ultra HD و 4K در وهله اول چیست؟ به خواندن ادامه دهید تا یک حرفه ای پیکسل سازی شوید.

تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K : تفاوت چیست؟

وضوح Ultra HD چیست؟

Ultra HD (UHD) اصطلاحی است که در صنعت تجهیزات پخش و نمایش استفاده می شود و یک استاندارد مصرف کننده در نظر گرفته می شود. وضوح UHD بیشتر در مانیتورهای تلویزیون و کامپیوتر استفاده می شود. رزولوشن 3840 در 2160 پیکسل است که دقیقاً چهار برابر پیکسل های موجود در یک صفحه نمایش متوسط HD است. به همین دلیل است که برندها و شرکت ها اغلب مقدار وضوح را جمع می کنند و تلویزیون های Ultra HD خود را با عنوان “4K UHD” برچسب گذاری می کنند. در واقعیت، تلویزیون های Ultra HD پیکسل های کمتری به صورت افقی دارند و بنابراین، واقعا نمی توانند جزئیات و بافت مورد انتظار از وضوح 4K واقعی را به دست آورند. همانطور که برای تلویزیون “4K UHD” خرید می کنید، ممکن است متوجه شوید که بسیاری از فناوری های ارتقاء مقیاس ارائه می دهند. معنای واقعی آن این است که تلویزیون شما می‌تواند محتوای قدیمی‌تر را با وضوح پایین‌تر بگیرد و پیکسل‌ها را به 3840 x 2160 افزایش دهد.

تی وی وال جدید

تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K : تفاوت چیست؟

رزولوشن 4K چیست؟

4K اصطلاحی است که از Digital Cinema Initiatives (DCI) مشتق شده است که در صنعت تولید ویدیو استفاده می شود و به عنوان یک استاندارد سینما در نظر گرفته می شود. وضوح 4K بیشتر در سینماها یا پروژکتورهای خانگی استفاده می شود. رزولوشن 4096 در 2160 پیکسل است که دقیقاً چهار برابر پیکسل های موجود در استاندارد پیش نمایش دیجیتال/سینما (2K یا 2048 در 1080 پیکسل) است. رزولوشن 4K دارای پیکسل بندی گسترده تری نسبت به Ultra HD است زیرا باید بتواند از فیلم هایی با نسبت ابعاد “Scope” و “Flat” پشتیبانی کند. فیلم های “Scope” دارای نسبت تصویر 2.39:1 و وضوح تصویر 4096 x 1716 پیکسل هستند. فیلم های مسطح دارای نسبت تصویر 1.85:1 و وضوح 3996 در 2160 پیکسل هستند. این اعداد ممکن است برای شما چندان منطقی نباشند، اما بیشتر نشان می‌دهند که فیلم‌های Scope دارای نمایشگری گسترده‌تر، اما طول کوتاه‌تر از نمایش فیلم Flat هستند. اینکه آیا یک فیلم از نسبت ابعاد Flat یا Scope استفاده می‌کند یا نه، به ترجیحات تهیه‌کننده و کارگردان بستگی دارد، اما فیلم‌های جدیدتر، به‌ویژه فیلم‌های اکشن و حماسی در مقیاس بزرگ‌تر، بیشتر به Scope متکی هستند تا Flat.

تولیدی جاکفشی

تلویزیون های Ultra HD در مقابل 4K : تفاوت چیست؟

Ultra HD در مقابل 4K: کدام یک را باید به خانه ببرید؟

هر دو Ultra HD و 4K شبیه به هم هستند زیرا نسبت تصویر 16:9 را به اشتراک می گذارند و همچنین هر دو وضوح عالی، وضوح تصویر خیره کننده و تجربه تماشای لذت بخشی را ارائه می دهند. اینکه چگونه محصول یا رزولوشن مناسب را برای خود انتخاب کنید، واقعاً به تعهد شما به سرگرمی بستگی دارد. اگر شما یک بیننده تلویزیونی متوسط هستید که برای تماشای روزانه به خدمات کابلی یا استریم متکی هستید (اکثر مشتریان اینگونه هستند)، یک تلویزیون Ultra HD هر آنچه را که نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد. آنها می توانند تقریباً در هر اتاقی با اندازه های مختلف فروخته شده جا شوند و حتی می توانید با بلندگوهای اضافی یا نوار صوتی تجربه را بهبود بخشید.

راهنمای خرید پایه تلویزیون پنل تخت

اگر از علاقه‌مندان به فیلم‌سازی یا جمع‌آوری دیسک‌های DVD، Blu-Ray یا 4K UHD هستید، ممکن است به ساختن یا ایجاد فضای سینمای خانگی خود علاقه داشته باشید. رزولوشن واقعی 4K به احتمال زیاد ارزش بیشتری برای تجربه تماشای شما دارد و می توانید آن را در یک سیستم پروژکتور پیدا کنید. در Abt، ما انواع تلویزیون‌های “4K UHD” و پروژکتورهای واقعی 4K را برای مطابقت با خواسته‌ها و نیازها می‌فروشیم. آیا به دنبال نمایشگری با کیفیت بالاتر از Ultra HD و 4K هستید؟ ما همچنین تعدادی تلویزیون 8K با فناوری ارتقاء مقیاس و وضوح 7680 × 4320 پیکسل ارائه می دهیم. توجه: قبل از سرمایه‌گذاری در تلویزیون برای خانه‌تان، چیزی فراتر از وضوح وجود دارد. برای آشنایی با HDR، عملکردهای هوشمند، ورودی‌ها، لوازم جانبی و موارد دیگر، به راهنمای خرید تلویزیون ما بروید.

این مطلب در تاریخ 28 بهمن 1402 در وبلاگ فروشگاه تولیدی میز تلویزیون ایرانیان بارگزاری شده است.

منبع : https://www.abt.com/learn/uhd-vs-4k

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *